16 علت مهم ریزش مو

16 علت مهم ریزش مو

16 علت مهم ریزش مو

ریزش مو در یکی از شایعترین علل مراجعه به مراکز پزشکی هم در آقایان و هم در خانم ها می باشد. این ریزش می تواند در تنها قسمتی از سر و یا بدن و یا به صورت وسیع در سراسر بدن اتفاق بیافتد.

از دست دادن مو های سر و صورت می تواند فشار روانی زیادی را در هردو گروه آقایان و خانم ها بوجود بیاورد. ریزش مو علل مختلفی دارد که بررسی و تایید آن نیاز به مراجعه به پزشک متخصص دارد.

شناخت زود هنگام و درمان می تواند اثرات بزرگی در ظاهر و روحیه افراد داشته باشد. این مقاله به 16 علت ریزش مو اشاره می کند و اینکه آیا مو در این موارد قادر به رشد مجدد می باشد

علت ریزش مو ارثی

علت مهم ریز مو- ارثی

هم مردان و هم زنان به این نوع ریزش مو مبتلا می شوند که شایع ترین علت ریزش مو در سراسر جهان است. در مردان به آن ریزش مو با الگوی مردانه می گویند. زنان دچار ریزش موی الگوی زنانه می شوند. صرف نظر از اینکه در مردان یا زنان ایجاد شود، اصطلاح پزشکی آلوپسی آندروژنیک است.

مهم نیست از چه اصطلاحی استفاده می‌کنید، به این معنی است که ژن‌هایی را به ارث برده‌اید که باعث می‌شوند فولیکول‌های موی شما (چیزی که هر مو از آن رشد می‌کند) کوچک شود و در نهایت رشد مو متوقف شود. کوچک شدن فولیکول های مو می تواند از دوران نوجوانی شما شروع شود، اما معمولاً در دوره ی پیری شروع می شود.

در زنان، اولین علامت قابل توجه ریزش موی ارثی معمولاً نازک شدن کلی مو یا ریزش سکه ای است. هنگامی که یک مرد ریزش موی ارثی دارد، اولین علامت اغلب عقب رفتن خط رویش مو یا نقطه طاسی در بالای سر او است.

آیا رشد مجدد امکان پذیر است؟

بله، درمان می تواند به توقف یا کاهش ریزش مو کمک کند. همچنین ممکن است به رشد مجدد مو کمک کند. هرچه درمان زودتر شروع شود، بهتر عمل می کند. بدون درمان، ریزش مو ادامه خواهد داشت.

ریزش مو در اثر بالا رفتن سن

علت مهم ریزش مو - بالا رفتن سن

با افزایش سن، بیشتر افراد متوجه ریزش مو می شوند زیرا رشد مو کند می شود. در برخی مواقع، فولیکول های مو رشد مو را متوقف می کنند، که باعث نازک شدن مو می شود. رشته های مو نیز شروع به از دست دادن رنگ خود می کنند. خط موی زنان به طور طبیعی شروع به کاهش می کند.

آیا رشد مجدد امکان پذیر است؟

درمان زود هنگام به برخی از افراد کمک می کند تا موهای خود را دوباره رشد دهند.

ریزش مو ناش از آلوپسی سکه ای

علت مهم ریزش مو- آلوپسی سکه ای

آلوپسی سکه ایی یک نوع بیماری خود ایمنی است و زمانی ایجاد می شود که سیستم ایمنی بدن به فولیکول های مو حمله می کند و در نتیجه باعث ریزش مو می شود.  موهای در هر جایی از بدن از جمله پوست سر، داخل بینی و گوش خود ممکن است دچار ریزش شود. برخی از افراد مژه یا ابروهای خود را از دست می دهند.

آیا رشد مجدد امکان پذیر است؟

آره. اگر موهای شما به خودی خود رشد نکند، نیاز به درمان وجود دارد. درمان ممکن است به تحریک رشد مجدد کمک کند. در موارد شدید ممکن است نیاز به اقداماتی مانند کاشت مو باشد.

علت ریزش مو ناشی از درمان سرطان

علت مهم ریزش مو - سرطان

اگر شیمی درمانی دریافت می کنید یا پرتودرمانی برای سر یا گردن خود دارید، ممکن است طی چند هفته پس از شروع درمان، تمام (یا بیشتر) موهای خود را از دست بدهید.

آیا رشد مجدد امکان پذیر است؟

موها معمولاً در عرض چند ماه پس از پایان شیمی درمانی یا پرتودرمانی در سر یا گردن شروع به رشد می کنند. متخصصان پوست می توانند دارویی را برای کمک به رشد سریعتر مو ارائه دهند.

آیا قابل پیشگیری است؟

استفاده از کلاه خنک کننده قبل، حین و بعد از هر جلسه شیمی درمانی ممکن است به جلوگیری از ریزش مو کمک کند.

علت مهم ریزش مو : زایمان، بیماری یا سایر عوامل استرس زا

یک علت مهم ریزش مو، ریزش مو ناشی از استرس میباشد. چند ماه پس از زایمان، بهبودی پس از یک بیماری یا انجام عمل جراحی، ممکن است موهای بیشتری را در برس یا بالش خود مشاهده کنید. این مشکل همچنین ممکن است پس از یک دوره استرس زا در زندگی شما، مانند طلاق یا مرگ یکی از عزیزان رخ دهد.

آیا رشد مجدد امکان پذیر است؟

اگر استرس متوقف شود، بدن شما دوباره به تنظیمات خود بر می گردد و ریزش بیش از حد را متوقف میکند. هنگامی که ریزش متوقف شود، اکثر افراد طی 6 تا 9 ماه تراکم موی طبیعی خود را به دست می آورند.

ریزش مو ناشی از رنگ و کراتین مو

اگر موهای خود را رنگ کنید، صاف کنید یا فر کنید، ممکن است به موهای خود آسیب بزنید. با گذشت زمان، این آسیب ها می تواند تبدیل به یک علت ریزش مو شود.

آیا رشد مجدد امکان پذیر است؟

شما می توانید نحوه مراقبت از موهای خود را تغییر دهید که می تواند از ریزش مو جلوگیری کند. هنگامی که به فولیکول مو آسیب می رسانید، مو نمی تواند از آن فولیکول رشد کند. داشتن فولیکول های آسیب دیده متعدد باعث ایجاد لکه های طاسی دائمی می شود.

ریزش مو ناشی از بستن مو

علت مهم ریزش مو- بستن مو

اگر اغلب موهای خود را محکم به عقب می بندید، کشیدن مداوم می‌تواند منجر به ریزش موی دائمی شود. نام پزشکی این بیماری آلوپسی کششی است.

آیا رشد مجدد امکان پذیر است؟

خیر با ایجاد تغییراتی می توانید از ریزش موی بیشتر جلوگیری کنید. در بیشتر موارد برای موهای از دست رفته نیاز به کاشت مو می باشد.

ریزش مو ناشی از عدم تعادل هورمون

یک علت مهم ریزش مو، سندرم تخمدان پلی کیستیک یکی از علل شایع عدم تعادل هورمون میباشد که میتواند شامل ریزش مو و یا سایر علائم باشد. قطع برخی از انواع قرص های ضد بارداری می تواند باعث عدم تعادل هورمونی موقت شود. زنانی که دچار عدم تعادل هورمونی می شوند می توانند موهای نازک (یا ریزش مو) روی سر خود داشته باشند.

آیا رشد مجدد امکان پذیر است؟

درمان مشکلات هورمونی ممکن است کمک کند تا از ریزش بیشتر جلوگیری شود. گاه بعد از چند ماه از شروع درمان موها به وضعیت عادی خود باز میگردد

ریزش مو ناشی از عفونت پوست سر

علت مهم ریزش مو-عفونت پوست سر

عفونت پوست سر می تواند منجر به پوسته پوسته شدن و گاهی اوقات مناطق ملتهب روی پوست سر شما شود. ممکن است جوش سر سیاه  و کوچکی را روی پوست سر خود مشاهده کنید. اینها در واقع تکه های مو هستند. برخی افراد دچار لکه طاسی می شوند.

آیا رشد مجدد امکان پذیر است؟

بله، درمان می تواند عفونت را از بین ببرد. پس از رفع عفونت، موها تمایل به رشد دارند.

علت ریزش مو ناشی از مصرف دارو

علت مهم ریزش مو-مصرف دارو

یکی از عوارض جانبی احتمالی برخی داروها ریزش مو است. اگر فکر می کنید دارویی باعث ریزش موی شما می شود، از دکتری که آن را تجویز کرده است بپرسید که آیا ریزش مو یک عارضه جانبی احتمالی است یا خیر. ضروری است که قبل از صحبت با پزشک، مصرف دارو را قطع نکنید. قطع ناگهانی برخی از داروها می تواند مشکلات جدی برای سلامتی ایجاد کند.

آیا رشد مجدد امکان پذیر است؟

بله با مراجعه به پزشک خود و تنظیم دوز دارو و یا تغییر آن می توان عوارض داروها را کنترل کرد.

ریزش مو ناشی از بیماری پسوریازیس پوست سر

بسیاری از افرادی که بیماری پسوریازیس دارند در برخی مواقع پلاک های پسوریازیس روی پوست سر ایجاد می شوند. این پلاک ها می تواند منجر به تخریب پوست و ریشه های مو شوند که در نتیجه باعث ریزش مو می شود.

آیا رشد مجدد امکان پذیر است؟

پس از از بین رفتن پسوریازیس پوست سر، ممکن است قسمتی از موها دوباره رشد می کنند، اما این موضوع زمان بر است. گاه نیاز است برای تشخیص و شروع درمان متخصص پوست از سر شما نمونه برداری انجام دهد و سپس درمان های دارویی را شروع کند.

علت ریزش مو ناشی از آلوپسی اسکار

یک علت مهم ریزش مو که به ندرت پیش می آید آلوپسی اسکار می باشد. این وضعیت زمانی ایجاد می شود که التهاب فولیکول های مو را از بین می برد. پس از تخریب، فولیکول مو نمی تواند مو رشد کند. شرایط مختلف می تواند باعث این نوع ریزش مو شود. نام پزشکی این گروه از بیماری ها آلوپسی سیکاتریسیال است.

آیا رشد مجدد امکان پذیر است؟

خیر، هنگامی که یک فولیکول مو از بین می رود، نمی تواند دوباره رشد کند. تشخیص زودهنگام این بیماری می تواند از ریزش بیشتر مو جلوگیری کند.

ریزش مو ناشی از تیروئید

اگر مشکل تیروئید خود دارید، ممکن است موهایتان کم پشت شود. برخی از افراد هنگام برس زدن متوجه می شوند که موهایشان به صورت دسته ای بیرون می آید.

آیا رشد مجدد امکان پذیر است؟

بله، درمان بیماری تیروئید می تواند ریزش مو را معکوس کند.

ریزش مو ناشی از کمبود آهن،بیوتین،پروتئین و روی

دریافت نکردن برخی از ویتامین ها و پروتئین ها می تواند علت ریزش مو باشد. اگر یک یا چند مورد از این موارد را به اندازه کافی دریافت نکنید، ممکن است ریزش موی قابل توجهی داشته باشید.

آیا رشد مجدد امکان پذیر است؟

بلی. هنگامی که بدن شما به اندازه کافی مواد مغذی از دست رفته را دریافت کند، موها می توانند دوباره رشد کنند.

ریزش مو ناشی از اصطکاک

افراد ممکن است در جایی که چکمه ها، جوراب ها یا لباس های تنگ به طور مکرر روی پوستشان ساییده می شود دچار ریزش مو شوند. اصطلاح پزشکی برای این آلوپسی اصطکاکی است.

آیا رشد مجدد امکان پذیر است؟

وقتی مالش متوقف می شود، مو به خودی خود دوباره رشد می کند.

علت مهم ریزش مو ناشی از سموم

مسموم شدن آهسته می تواند منجر به ریزش مو شود. سمومی که می توانند باعث ریزش مو شوند عبارتند از آرسنیک، تالیم، جیوه و لیتیوم.

آیا رشد مجدد امکان پذیر است؟

بله، زمانی که دیگر در معرض سم نباشید، موها دوباره رشد می کنند.

 

#علت مهم ریزش مو #ایا رشد مجدد امکان پذیر می باشد