ترک پوستی بارداری و راه های درمان استریا

ترک پوستی بارداری یا استریا

خطوط حاملگی، ترک پوستی بارداری یا استریا یکی از مشکلات پوستی خانم ها در ایام حاملگی و پس از آن است. این خطوط در حاملگی، افزایش یاکاهش ناگهانی وزن، رشد طبیعی بدن و در همه سنین در خانم ها اتفاق می افتد.

اما به دلیل شیوع بیشتر در حاملگی به این نام شناخته می شود. پوست فرد دچار یک کشیدگی بیش از اندازه و ناگهانی در مدت کوتاهی می شود. این کشیدگی ناگهانی باعث ایجاد گسستگی در لایه های پوست می شود و با توجه به وضعیت هورمونی خانم ها در این دوره تولید کلاژن و الاستین دچار اختلالاتی هست که توانایی پاسخگویی مناسب به این کشش ناگهانی ندارد.

خطوط حاملگی در برخی فرهنگ ها تحسین شده و مبارک است اما در بسیاری از جوامع خانم های زیادی را تا مدتها بعد از بارداری درگیر نگرانی های زیبایی و یا روانی این موضوع میکند.

علت ترک پوستی بارداری

کشیدگی ناگهانی پوست در اثر اضافه وزن و یا افضایش دور شکم بدلیل رشد جنین در شکم مادر باعث ایجاد یک فشار کششی شدید به پوست شکم می شود. به دلیل سرعت بالای وقوع این مساله، رشته های کلاژن و الاستین داخل پوست توانایی پاسخ مناسب ندارند و دچار پارگی و از هم گسستگی می شوند. در نهایت بافت اسکار و خطوط ترک پوستی بارداری شکل می گیرد.

این خطوط ابتدا صورتی و قرمز و با گذشت زمان رنگ خود را از دست می دهند و روشن تر می شوند. در ابتدای شکل گیری ممکن است خارش دار باشد و به مرور زمان بهتر می شود.

محل ترک پوستی بارداری

این خطوط ترک پوستی بارداری، افزایش یاکاهش ناگهانی وزن، رشد طبیعی بدن و در همه سنین در خانم ها اتفاق می افتد. اما به دلیل شیوع بیشتر در حاملگی به این نام شناخته می شود. این خطوط بیشتر در ناحیه شکم، رانها، زیر بغل، پهلو ها دیده می شود

در افرادی که دچار بیماری هورمونی کوشینگ هستند این خطوط علاوه بر بدن در ناحیه گردن و صورت نیز به وجود می آید.

انواع روش های درمان استریا یا ترک پوستی بارداری

تمامی اسکار ها دائمی هستند اما همیشه راه های برای بهبود اسکار ها وجود دارد. در مجموع تمامی درمان های اسکار ها بین 30 تا50 درصد بهبودی برای بیمار به وجود می آورد. بهترین درمان بستگی به سن این خطوط، جنس پوست شما و محل اسکار ها بستگی دارد.

لیزر فرکشنال CO2

این لیزر کاربرد وسیعی برای درمان استریا دارد در این روش اشعه لیزر با آسیب زدن به لایه ای از پوست مکانیسم های ترمیم را فعال میکند و در ادامه روند بهبودی فعال شده باعث کمتر شدن بقایای اسکار قبلی میشود. در این روش از بی حسی موضعی استفاده می شود، بعد از انجام عمل کرم های مرطوب کننده و ترمیم کننده برای شما تجویز می شود. ممکن است تا یک هفته بعد از عمل پوسته ریزی در محل لیزر شده وجود داشته باشد. این روش نیاز مند تکرار بین 3 تا 5 جلسه می باشد.

میکرونیدلینگ

یکی از راه درمان درمان استریا میکرونیدلینگ می باشد . میکرونیدلینگ با ایجاد آسیب های متعدد توسط سوزن مخصوص و فعال کردن مکانیسم های ترمیم پوستی باعث فعال شدن تولید کلاژن و الاستین می شود. این فرایند در بلند مدت باعث از کم شدن اثر ترک پوستی بارداری می شود.

این روش نیاز به بی حسی موضعی دارد و در کمتر از یک هفته قرمزی و التهاب ناشی از انجام آن برطرف می شود. این روش هم نیاز به تکرار جلسات درمانی تا رسیدن به نتیجه مطلوب دارد.

ترکیب این روش با PRP می تواند اثرات ترمیمی آن را به طور چشم گیری افزایش دهد.

 

درمان استریا یا ترک پوستی بارداری

آر-اف فرکشنال

این روش درمان استریا مانند میکرونیدلینگ با استفاده از یک کارتریج سوزنی انجام می شود اما امواج آر اف از طریق این سوزن ها به داخل پوست منتقل می شود. این انتفال امواج با ایجاد گرما در بافت پوستی باعث تحریک بهتر مکانیسم های ترمیمی پوست می شود.

جراحی (ابدومینوپلاستی)

روش جراحی معمولا در خانم های میانسال و در طیف بیشتر از افراد استفاده می شود. پس از حاملگی متعدد، کاهش وزن شدید و یا تغیرات وزنی متعدد پوست شکم دچار شل شدگی و خطوط متعدد می گردد. در روش جراحی ترک پوستی بارداری که به آن ابدومینوپلاستی میگویم، تمامی پوست اضافه و شل شده شکم جدا شده و همچنین مقدار زیادی از چربی زیر پوست حذف می شود.

خط برش و بخیه معمولا در ناحیه خط ب یکینی مخفی می شود. این عمل یکی از سخت ترین و پر عارضه ترین اعمال جراحی زیبایی می باشد. و باید به عنوان یکی از آخرین راه حل های درمان استریا به آن نگاه کرد.

درمان های موضعی

رتینول

رتینوئیدها با افزاریش گردش سلولی و همچنین تحریک کلاژن سازی می توانند باعث جوانسازی پوست شوند، در مورد خطوط حاملگی در ابتدای پیدایش این خطوط با مصرف شبانه این محصولات به مدت24 هفته مداوم می تواند تا حد زیادی از بوجود آمدن این خطوط جلوگیری کرد. این محصولات می تواند به صورت کرم، ژل، یا سرم باشند و در غلظت های مختلفی استفاده شوند.

هیالورونیک اسید

استفاده از محصولات حاوی هیالورونیک اسید در ابتدای پیدایش ترک پوستی بارداری می تواند تاثیر به سزایی در رفع این خطوط داشته باشد.

در مورد سایر محصولات مورد بحث برای از بین بردن ترک پوستی بارداری و درمان استریا هنوز مطالعات تایید شده علمی وجود ندارد. محصولاتی مانند روغن نارگیل، روغن زیتون و یا استفاده از روغن ویتامین E.