درمان اسکار جوش چیست؟ (اسکار آکنه)

اسکار آکنه یا اسکار جوش چیست؟

قبل از آنکه به درمان اسکار جوش (اسکار آکنه) بپردازیم بهتر است بدانیم که آکنه یا همان جوش های فعال به تنهایی می تواند دردسر بزرگی باشد اما اسکار های باقی مانده بعد از آن می تواند تا سالها برای فرد مشکلات زیادی بوجود آورد. ضایعات عفونی ناشی از آکنه می تواند آسیب زیادی به بافت های اطراف خود بزند. این آسیب بافتی می تواند دو شکل آتروفیک(فرورفته) یا هاپیرتروفیک(برجسته) بخود بگیرد. در ادامه بررسی انواع اسکار آکنه و راه های درمان آن می پردازیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله "جوش صورت نشانه چیست" مراجعه کنید.

اشکال مختلف اسکار آکنه (اسکار جوش)

Ice pick scars

این اسکار ها سوزنی شکل و با دهانه باریک به شکل یک منفذ پوستی بزرگ دیده می شوند. این اسکار ها بعد از اکنه های کسیتی بوجود آمده و اسیب بافتی عمیقی از پایین به بالا در پوست ایجاد میکنند.

Rolling scars

این اسکار ها به صورت فرورفتگی های شیب دار دیده می شوند. به خاطر رشته های بافت فیبروزی که پوست را از زیر به پایین می کشد به صورت فرورفتگی های گسترده ای در پوست دیده می شوند. نقاط شایع در محل های ضخیم پوست مانند پایین گونه ها و فک دیده می شود.

Boxcar scars

این اسکار های به صورت فرورفتگی های گرد و با لبه های مشخص دیده می شود. مثال شاخص اسکار های بجا مانده از آبله مرغان است. در مورد تخریب کلاژن در لایه های پایین پوست باعث می شود پوست به داخل فرو ریزد.

Keloid scars

اسکار های هایپرتروفیک برجسته ای هستند که در اثر تولید بیش از اندازه کلاژن در زمان ترمیم بوجود می آیند. این اسکار ها به شکل برجستگی های پوستی دیده می شوند که حتی بزرگ تر از محل زخم اولیه دیده می شود.

 

درمان اسکار جوش یا اسکار آکنه

 

علت اسکار آکنه یا اسکار جوش چیست

همانند تمام زخم ها با ایجاد آسیب به ساختار های بافتی در لایه های پوست میتواند باعث اسکار دائمی پوست شود این آسیب می تواند تا سالها بعد از زخم اولیه باقی بماند.

مقایسه درمان اسکار جوش

بهترین درمان اسکار جوش چیست؟ بهترین درمان، به نوع اسکار و نوع پوست هر فرد بستگی دارد. همه درمانها مناسب هرفردی نیست و درمانگر شما باید بسته به پوست شما تصمیم بگیرد که درمانی برای شما انتخاب کند. بیشتر بیماران با ترکیبی از انواع اسکارها مراجعه می کنند، پزشک شما باید یک نقشه برداری اولیه از اسکار ها داشته باشد و معمولا با ترکیبی از روش ها درمان را آغاز کند.

بهتر است قبل از شروع درمان اسکار جوش، آکنه فعال درمان شود تا جوش های جدیدی در حین درمان ایجاد نشود و احتمال اسکار های جدید در آینده کاهش یابد. در ادامه به پرطرفدار ترین درمانهای آکنه می پردازیم

لایه برداری شیمیایی

لایه برداری شیمیایی با از بین بردن سلول های مرده و قدیمی سطح پوست فرصت رشد پوست سالم و بی عیب تری را ایجاد میکند. لایه برداری با قدرت متوسط یا عمیق می تواند بهترین پاسخدهی را برای اسکار آکنه داشته باشد. هر چه لایه برداری با قدرت و عمق بیشتری انجام شود طول دوره بهبودی بیشتر است. ممکن است تا دو هفته بعد همچنان پوسته ریزی قرمزی و حساسیت را تجربه کنید که در نهایت با گذشت 2تا 3 ماه به طور کامل بهبود می یابد. ممکن است در این روش نیاز به تکرار داشته باشیم .

لایه برداری با لیزر

آسیب کنترل شده توسط لیزر به پوست باعث فعال شدن ترمیم بافتی می شود. این فرایند با افزایش تولید کلاژن و همچنین سلول های جدید می تواند باعث یکدست شدن پوست و از بین رفتن پستی و بلندی های ناشی از اسکار ها شود. لیزر های فرکشنال دی اکسید کربن و اربیوم و یا YAG می تواند گزینه های خوبی برای درمان اسکار آکنه باشد. این روش نیاز به تکرار در چند جلسه دارد و ترکیب آن با سایر روش ها می تواند نتایج بهتری بوجود آورد.

سابسیژن

برای Rolling scars این روش می تواند بهترین گزینه درمان اسکار جوش باشد. با از بین بردن رشته های فیبروز پایین کشنده می تواند لایه بالایی پوست را آزاد کرده و به حالت اولیه بازگرداند. این روش معمولا تحت بی حسی موضعی و توسط یک کانولا انجام می شود تا آسیب به عروق و بافت ها را به حداقل برساند. درمانگر شما می تواند در یک جلسه چند ناحیه را تحت درمان قرار دهد.

ممکن است دراین روش پزشک شما از فیلر های پوستی مانند چربی و یا هیالورونیک اسید برای پرکردن فضا استفاده کند تا اثر گذاری این روش بیشتر شود. انجام سابسیژن در ترکیب با میکرونیدلینگ و یا لیزر ها می تواند نتایج پایدار تر و موثرتری بوجود آورد.

میکرونیدلینگ

با استفاده از چندین سوزن بسیار باریک، آسیب های کنترل شده و منظمی به پوست می رساند. پاسخ بدن به این آسیب ها باعث فعال شدن مکانیسم های ترمیم و ساخت کلاژن و الاستین جدید است. در نهایت این امر باعث پرشدن فرورفتگی ها و یکدست شدن پوست می شود.

بسته به نوع اسکار و عمق و تعداد آنها نیاز به جلسات متعدد میکرونیدلینگ خواهید داشت. همراه کردن میکرونیدلینگ با PRP می تواند باعث تقویت اثرات میکرونیدلینگ شود.

پانچ پوستی

با وسیله ای شبیه به قالب شیرینی پزی در مقیاسی خیلی کوچک یک حفره در اطراف اسکار ایجاد می شود و بافت اسکار به طور کامل خارج می شود سپس محل زخم ایجاد شده با بخیه بسته می شود. اسکار ناشی از بخیه بسیار کوچک تر و قابل مدیریت تر از اسکار های قبلی است. این روش برای اسکار های کمتر از 3 میلی متر مناسب است.

در مدل دیگری از این روش درمانی بافت پانچ شده کمی بالاتر آورده می شود و در همان محل باقی می ماند. دلیل این کار یکدست کردن پوست اسکار و بافت اطراف است. این روش به مدت زمان 6 ماه برای پاسخدهی نیاز دارد.

درمان اسکار جوش چیست

ریتینویید ها در خط اول درمان اسکار جوش قرار دارد. رتینول با افزایش گردش سلولی و کاهش التهاب می تواند در برطرف شدن زودتر اسکار ها نقش داشته باشد.

سالسیلیک اسید هم برای از بین بردن آکنه فعال و هم برای از بین بردن اسکار های آن استفاده می شود. این ترکیب با اثرات لایه بردار خود به عنوان یکی از بهترین درمانهای اسکار است.

AHA از دیگر اسیدهای پوستی مورد استفاده است که در درمان اسکار جوش است. این اسید ها با لایه برداری و از بین بردن پوست مرده باعث افزایش گردش سلولی می شود و سلول جدید ساخته شده باعث کمتر شدن اثرات اسکار جوش (اسکار آکنه) می شود.

#اسکار جوش چیست # درمان اسکار جوش #اسکار آکنه