علت سلولیت بدن و راه درمان سلولیت چیست

علت سلولیت بدن چیست

علت سلولیت چیست ؟ سلولیت ، در افراد بالای 25 سال که چربی اضافی بدن دارند، بیشتر دیده می شود. با این حال، حتی افراد جوان و دارای اندام متناسب  نیز می توانند سلولیت داشته باشند. 80 تا 90 درصد زنان و 10درصد مردان به آن مبتلا هستند.

گودی‌ها معمولاً روی ران‌ها یا باسن ظاهر می‌شوند، اگرچه می‌توانند روی بازوها یا شکم نیز ظاهر شوند. سلولیت ناشی از چربی اضافی نیست. 

آیا حذف چربی راه درمان سلولیت می باشد؟ طبق گفته آکادمی پوست آمریکا، حتی درمان های حذف چربی مانند لیپوساکشن اغلب هیچ تاثیری بر سلولیت ندارند. کاهش وزن و سبک زندگی سالم می تواند ظاهر سلولیت را بهبود بخشد، اما در بیشتر موارد آن را از بین نمی برد. اما برای درمان سلولیت بدن ابتدا باید بدانیم که سلولیت چیست ؟

سلولیت چیست؟ راه درمان سلولیت بدن چیست؟

 

علت سلولیت چیست؟

علت سلولیت چیست ؟ علت اصلی سلولیت بدن در ساختار بافت زیر پوست، در لایه چربی پوشانده شده بر یک ورقه فاسیا، بافت همبند فیبری که ماهیچه ها را می پوشاند، نهفته است.

زنان دارای نوارهای بافتی فیبری به نام سپتا هستند که به صورت عمودی بین پوست و فاسیا قرار دارند و چربی را در محفظه هایی شبیه لانه زنبوری قرار می دهند. (بافت مردان دارای نوارهای متقاطع به جای عمودی است - ساختاری محکم تر که باعث می شود چربی کمتر بیرون بزند.)

هنگامی که سطح هورمون در پاسخ به بارداری یا پیری افزایش می یابد، این نوارهای همبند سفت می شوند، پوست را به سمت داخل می کشند و چربی را فشرده می کنند تا زمانی که دچار بیرون زدگی شود.

سلولیت همچنین می تواند با یائسگی در خانم ها بوجود بیاید یا بدتر شود. سطوح پایین استروژن تولید کلاژن را کاهش می دهد، که باعث نازک شدن پوست و انعطاف پذیری کمتری می شود و در عین حال سلول های بافت چربی را بزرگ تر می کند. همه اینها دست به دست هم می دهد تا توده ها را آشکارتر کنند.

متابولیسم کندتر و گردش خون کمتر نیز می تواند در کنار سایر عوامل ژنتیکی نقش داشته باشد.

درجه بندی انواع سلولیت بدن

 درجه 1: سلولیت خفیف که گاهی به آن "سلولیت پوست پرتقال" می گویند، دارای یک تا چهار فرورفتگی سطحی و پوست کمی آویزان است.

 درجه 2: سلولیت متوسط، که معمولاً  5 تا 9 فرورفتگی عمیق تر را نشان می دهد، با افتادگی پوست بیشتر.

 درجه 3: سلولیت شدید دارای ظاهری به نام تشک است که از 10 فرورفتگی یا بیشتر تشکیل شده است. معمولاً با افتادگی شدیدتر پوست همراه است.

آیا می توان از شر سلولیت بدن خلاص شد؟

هنوز راه درمان سلولیت دائمی برای از بین بردن سلولیت وجود ندارد. با این حال، درمان های کاهنده سلولیت وجود دارد که می تواند ظاهر آن را بهبود بخشد. جدیدترین راه درمان سلولیت بدن شامل تزریق آنزیم‌ یا امواج حامل انرژی، برای نرم‌کردن نوارهای پیوندی و یا جراحی سابسیژن برای برش آن‌ها است. گزینه های دیگری وجود دارد که تولید کلاژن را افزایش می دهند، پوست را سفت و ضخیم می کنند و ظاهر برآمدگی ها را کاهش می دهند. در بیشتر موارد، به جلسات پیگیری نیاز دارید تا توده ها را دور نگه دارید.

 بهترین راه درمان سلولیت چیست

درمان سلولیت چیست ؟توجه داشته باشید سلولیت بدن یک مشکل چند عاملی است و گاه نیاز است تا چند روش درمانی مختلف برای کم کردن و یا از بین بردن این مشکل استفاده شود. درمانهای موجود بیشتر بر پایه چند عامل طراحی شده است که در ادامه به آن می پردازیم

  • دستگاه های آر اف برمبنای گرما
  • دستگاه های لیزر
  • دستگاه های کویتیشن برپایه اولتراسونیک
  • سابسیژن
  • فیلرهای پوستی
  • درمانهای موضعی

روش های درمانی رایج (توجه داشته باشید تمامی این روش ها در ایران اجرا نمی شود و صرفا به آن اشاره می کنیم) سلولیت چیست؟

سابسیژن که عمدتاً برای بهبود ظاهر اسکارها استفاده می شود، یک راه درمان سلولیت محبوب است. در این روش از یک سوزن برای بریدن نوارهای فیبری زیر پوست استفاده می شود و سپتا های ایجاد کننده سلولیت آزاد می شود. این روش فقط برای سلولیت هایی توصیه می شود که در هنگام ایستادن یا نشستن گودی قابل مشاهده ایجاد می کند، نه زمانی که عضله منقبض می شود.

در حالی که مطالعات نشان داده اند که سابسیژن یک راه درمان سلولیت ایمن و موثر برای کاهش سلولیت است، اما با عوارض جانبی خفیفی همراه است، که معمولاً با حساسیت، تورم و کبودی است. همچنین، سابسیژن یک راه حل دائمی برای سلولیت نیست، در بسیاری از بیماران گودی ها ممکن است چند سال پس از عمل بازگردند.

Avéli یک روش جراحی با حداقل تهاجم توسط FDA تائید است که سلولیت ران و باسن را درمان می کند. این گزینه درمانی جدید و منحصر به فرد دقیق و مؤثر از یک ابزار نازک و نورانی با یک قلاب و یک تیغه جمع شونده استفاده می کند که به درمانگر شما امکان می دهد سپتاهایی را که گودی سلولیت ایجاد می کنند شناسایی و جدا کند. 

Emtone (از سازندگان روش تقویت عضلات Emsculpt) توسط FDA تائید شده است تا ظاهر سلولیت بدن را از طریق ترکیبی از فرکانس رادیویی (RF) و امواج انرژی صوتی با فشار هدفمند کاهش دهد. گرمای حاصل از انرژی فرکانس رادیویی فیبرهای کلاژن موجود را بازسازی می‌کند و تولید کلاژن جدید را افزایش می‌دهد، پوست را محکم‌تر و کشسان‌تر می‌کند، در حالی که فشار امواج صوتی گردش خون را تقویت می‌کند و به آزاد شدن مایع باقی‌مانده که می‌تواند به ایجاد گودی سلولیت کمک کند، کمک می‌کند. چهار تا شش درمان توصیه می شود و نتایج در طی سه ماه آینده ایجاد می شود.

 Sculptra Aesthetic یک پرکننده تزریقی است که توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) برای کاهش ظاهر چین و چروک های صورت تایید شده است، اما برخی از پزشکان از آن برای پر کردن گودی سلولیت استفاده می کنند.  پلی ال-لاکتیک اسید (PLLA) موجود در Sculptra تولید کلاژن را تحریک می کند، بنابراین نتایج شما با گذشت زمان بهبود می یابد. اکثر بیماران نیاز به تکرار درمان دارند.  نتایج بهبودی را در عرض چهار تا شش ماه مشاهده خواهید کرد که مزایای آن تا سه سال ادامه دارد.

BodyFX یک دستگاه غیر تهاجمی است که مورد تایید FDA برای کاهش موقت سلولیت و همچنین برای کانتورینگ بدن است. در آزمایشات بالینی، بیماران کاهش 68 درصدی سلولیت را گزارش کردند. BodyFX با ترکیب انرژی امواج رادیویی، گرم کردن عمقی بافت درکنار فشار منفی همراه با مکش را برای توزیع گرما به پوست و چربی های زیرین استفاده میکند. در نهایت این مساله باعث انقباض بافت می شود. یک سری هشت جلسه ای هفتگی برای کاهش سلولیت توصیه می شود. نتایج مطلوب را پس از 6 ماه مشاهده خواهید کرد. 

Endermologie یک وسیله ماساژ بافت عمیق است که به وسیله ایجاد مکش، پاکت های چربی را از بافت همبند فیبری آزاد می کند. این روش اولین درمان سلولیت مورد تایید FDA بود. برای نتایج مطلوب به 8 تا 10 جلسه تکرار نیاز دارد. مطالعات منتشر شده اندک هستند و مطالعاتی که وجود دارند نتایج متفاوتی را نشان می دهند.

Venus Legacy از ترکیبی از انرژی امواج رادیویی و پالس های الکترومغناطیسی برای تقویت تولید کلاژن استفاده می کند که می تواند ظاهر سلولیت بدن را کاهش دهد، پوست شل را سفت کند و چین و چروک ها را صاف کند. برای بهترین نتیجه به یک سری اولیه 6 تا 8 جلسه درمان هفتگی نیاز دارید که نتایج را باید در فاصله سه تا چهار ماه از آخرین درمان خود مشاهده کنید. برای حفظ نتایج، به تکرار سه یا چهار بار در سال درمان نیاز خواهید داشت.

 Cellfinaسلفینا توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) برای درمان سلولیت روی ران و باسن از طریق رهاسازی بافت با کمک خلاء تایید شده است. مانند سابسیژن دستی که این فناوری بر پایه آن استوار است، سلفینا با آزاد کردن نوارهایی که پوست شما را به سمت پایین می کشد و گودی ها را ایجاد می‌کند، علت اصلی سلولیت را برطرف می‌کند.

کربوکسی تراپی گاز دی اکسید کربن را به زیر پوست تزریق می کند تا جریان خون و تولید کلاژن را افزایش دهد.  در سطح بین‌المللی محبوب است، اما هنوز توسط FDA تأیید نشده است.

سلولاز یک دستگاه لیزری است که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تایید شده است که از انرژی حرارتی استفاده می کند. درمانگر شما در این روش را با ایجاد یک برش کوچک و قرار دادن یک کانول در زیر پوست شروع می کند.  سپس فیبر لیزر سلولاز وارد کانولا می شود و باندهای مورد نظر را گرم می کند و آنها را از بین می برد.

این راه درمان سلولیت ، حدود دو ساعت طول می کشد و بیماران معمولاً حداقل زمان استراحت را تجربه می کنند که کبودی، تورم و درد شایع ترین عوارض جانبی آن است. فناوری لیزر مورد استفاده در سلولاز برای افزایش تولید کلاژن و بهبود سفتی پوست شناخته شده است.

کرم های پوستی درمان سلولیت چیست؟

کرم های سلولیت بدن نمی توانند برای رفع علل ریشه ای به بافت عمیق نفوذ کنند، اما اگر سلولیت خفیف دارید، ممکن است به طور موقت برخی از اثرات صاف کنندگی پوست را ارائه دهند.

کرم های حاوی رتینول می توانند به تدریج پوست را ضخیم کنند، که ممکن است باعث شود چربی کمتر بیرون بزند. برای مشاهده بهبودی، باید روزانه به مدت حداقل شش ماه استفاده شود.

کرم‌های سلولیت بدن حاوی کافئین، می‌توانند سلول‌های چربی را دچار کم آبی کرده و گردش خون را تقویت کنند، که ممکن است ظاهری صاف‌تری به پوست بدهند. ل