عمل بلفاروپلاستی چیست و مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی

عمل بلفاروپلاستی چیست (بلفاروپلاستی پلک فوقانی و پلک پایین)

عمل بلفاروپلاستی چیست؟ بفاروپلاستی یا عمل زیبایی پلک روشی درمانی است که در آن با ایجاد برش و حذف پوست و چربی های اضافه ظاهری جوان تر و زیباتری را برای پلکه ها به وجود می آوریم. عمل بلفاروپلاستی برای هر دو پلک بالا و پایین قابل انجام است. این عمل می تواند با بیحسی موضعی و در مطب نیز انجام شود و نیازی به بیهوشی کامل ندارد.

بلفاروپلاستی پلک فوقانی

در برخی افراد تجمع بیش از اندازه پوست و چربی در پلک بالایی منجر به شل شدگی و افتادگی پلک فوقانی می شود. ظاهر پف کرده و خسته شایعترین شکایت این افراد است که در طولانی مدت ممکن است منجر به ایجاد چین و چروک های افقی بر روی پیشانی شود [به دلیل بالا انداختن مداوم ابروها برای باز شدن بهتر چشم ها].

عمل بلفارپلاستی پلک فوقانی ، شامل برداشتن پوست اضافه پلک و دربیشتر موارد تخلیه قسمتی از چربی های تجمع یافته در پشت پلک می باشد در انتها بخیه های ظریفی در پشت پلک در محل تا خوردگی پلک انجام می شود. این عمل نیاز به بیهوشی ندارد و در مدت زمان 1 ساعت قابل انجام می باشد.

عمل بلفاروپلاستی پلک فوقانی

بلفاروپلاستی پلک پایین یا تحتانی

در برخی افراد به دلایل متعددی مانند ژنتیک و عادات خواب و بیداری و گاه تماس بیش از اندازه با آفتاب باعث ایجاد پوست اطرف چشم ها خصوصا در پلک پایینی دچار چین و چروک و شل شدگی می شود. همچینین در افرادی که از نظر ژنتیکی مستعد هستند بیرون زدگی و یا اصطلاحا فتق چربی بوجود می آید. این چربی ها به طور طبیعی در سه ناحیه زیر پلک پایینی وجود دارند اما با بالا رفتن سن ممکن است دچار بزرگی بیش از حد و بیرون زدگی شود.

در بلفاروپلاستی پلک پایین، برش کوچکی در زیر خط مژه ایجاد می شود و چربی های اضافه جابجا و قسمتی از آن نیز خارج می شود. همچنین پوست اضافه پلک نیز حذف می شود و بخیه های ظریفی در محل انجام می شود. در موارد شدید تر نیاز به اصلاح افتادگی گوشه های چشم نیز می باشد که به آن کانتوپکسی گفته می شود. این عمل نیز در مدت زمان 1 ساعت قابل انجام می باشد.

عمل بلفاروپلاستی پلک تحتانی

سن مناسب برای عمل بلفاروپلاستی چیست؟

بیشتر افراد کاندید مناسبی برای انجام این عمل در نزدیکی سن 40 سالگی می باشند، اما بسته به شرایط ژنتیکی و زندگی روزمره ممکن است شل شدگی و افتادگی پوست زود تر بوجود بیاید. در این افراد می توانیم این عمل را در سنین پایین تر نیز انجام دهیم.

طول مدت عمل بلفاروپلاستی چقدر است؟

در عمل بلفاروپلاستی مدت زمان کلی عمل حدودا یک ساعت می باشد. پزشک شما قبل از عمل نیاز به عکس برداری از چهره شما و همچنین طراحی و اندازه گیری خطوط لازم بر روی صورت و پلکهای شما دارد که این موارد نیز به زمان کلی اضافه می شود.

نتیجه عمل بلفاروپلاستی چیست و تا چه مدت باقی می ماند؟

نیجه عمل بسته به مقدار پوست برداشته شده می تواند 10 تا 15 سال باقی بماند. توجه داشته باشید فرایند پیری هیچ گاه متوقف نمی شود و باز گذشت زمان پوست پلک ها دوباره دچار افتادگی خواهد شد. در نتیجه ممکن است در سال های آینده نیاز به تکرار عمل داشته باشید.

مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی

پس از اتمام عمل بلفاروپلاستی پلک فوقانی یا بلفاروپلاستی پلک پایین، نیازی به بستری شدن فرد نیست و می توانید بلافاصله مرخص شوید. با این حال لازم است بعد از ترخیص، فردی به همراه شما باشد تا در انجام کارهایتان به شما کمک کند. چون بعد از عمل بلفاروپلاستی چشم شما پانسمان می شود که مانع از وسعت دید و عملکرد صحیح چشم شما می گردد.

بعد از ترخیص، شما باید مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی پلک پایین یا فوقانی را به خوبی و دقیق انجام دهید. که این مراقبت ها شامل موارد زیر می باشد:

  1. بعد از عمل بلفاروپستی پلک پایین یا فوقانی ، و ترخیص از کلینیک ، از عینک آفتابی استقاده شود زیرا ممکن است به نور آفتاب حساس باشید.
  2. برخی از افراد از تار شدن دید در ساعات اولیه بعد از عمل بلفاروپلاستی پلک فوقانی یا پایین احساس نگرانی می کنند. این تاری به دلیل پمادی است که در حین عمل استفاده شده است و جای هیچ نگرانی وجود ندارد و بعد از چند ساعت مشکل حل می گردد.
  3. در ۳ یا ۴ روز ابتدایی بعد از عمل لازم است که استراحت کامل داشته و از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنید.
  4. تا دو هفته بعد از جراحی بلفاروپلاستی نباید از لنز استفاده کنید.
  5. تا دو هفته بعد از عمل بلفاروپلاستی نباید خم شده و یا وسایل سنگین بلند کنید.
  6. تا دو هفته بد از جراحی پلک نباید از لوازم آرایشی مربوط به چشم و اطراف چشم مثل ریمل، خط چشم، ریمل، سایه چشم و یا کرم پودر در اطراف چشم استفاده کنید.
  7. تا زمانی که پانسمان بر روی چشم دارید، نباید حمام برید و پانسمان ها را نباید خیس کنید.
  8. بعد از یک هفته می توانید به محل کارتان رفته و فعالیت های روزانه خود را شروع کنید.

مزایا و معایب عمل بلفاروپلاستی چیست؟

در اینجا به مزایا و معایب عمل بلفاروپلاستی پلک فوقانی و بلفاروپلاستی پلک پایین پرداخته ایم

مزایا

عمل بلفاروپلاستی می تواند با از بین بردن سنگینی و پف پلک ها و باعث ایجاد طراوت و شادابی در ظاهر چشم ها و صورت شود.

عمل بلفارو پلاستی پلک فوقانی می تواند باعث بهبود میدان دید و کاهش میزان سردرد های ناشی از افتادگی پلک ها شود

عمل بلفاروپلاستی سرپایی می باشد و در مطب و بدون نیاز به بیهوشی کامل می تواند انجام شود

دوران نقاهت کوتاه و درد کم در این عمل

محل برش معمولا در محل تا خوردگی های پوستی انجام می شود تا به راحتی قابل تشخیص نباشند

معایب

به مدت 7 تا 10 روز احتمال کبودی و تورم در پلک ها و جود دارد که برای برخی افراد آزار دهنده می باشد.

برداشت پوست اضافه در پلک ها باید به دقت انجام شود در صورت برداشت بیش از اندازه امکان بسته نشدن کامل چشم ها و عوارض مربوط به آنها وجود دارد.

#عمل بلفاروپلاستی چیست #مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی #بلفاروپلاستی پلک فوقانی #بلفاروپلاستی پلک پایین