کربوکسی تراپی پوست و کربوکسی تراپی مو

کربوکسی تراپی پوست

کربوکسی تراپی مو و کربوکسی تراپی پوست به معنای تزریق گاز دی اکسید کربن در مقادیر کم و مشخص در نواحی مختلفی از پوست و لایه های زیرین پوست می باشد. این روش یکی از روش های مکمل در درمان مشکلات پوستی می باشد. و می تواند در نواحی مختلفی مانند صورت، گردن، شکم و پهلو ها و همچنین در دست و پا استفاده شود. این روش باعث افزایش خونرسانی و تولید کلاژن جدید در بدن  می شود. این روش از سال 1932 در فرانسه ابداع شد و هنوز مورد استفاده است

موارد استفاده از کربوکسی تراپی پوست و مو

کربوکسی تراپی مو و پوست (در حال حاضر) یک روش تایید شده توسط FDA نمی باشد. ولی شرکت های سازنده دستگاه های پزشکی مطالعاتی را به صورت جداگانه برای بررسی این روش درمانی انجام داده اند برخی از مواردی که مطالعات در باره ان انجام شده است را در اینجا ذکر میکنیم.

کربوکسی تراپی پوست، کربوکسی تراپی مو

این روش به چه صورت انجام می شود؟

در کربوکسی تراپی پوست و مو، ابتدا محل مورد نظر برای تزریق توسط محلول ضد عفونی پاکسازی میشود. پزشک شما تنظیمات مربوط به مقدار گاز و همچنین فشار دستگاه حین تزریق را به دستگاه مربوطه وارد می کند و سپس گاز به وسیله سوزن های باریک یکبار مصرف در ناحیه مورد نظر تزریق می شود. در برخی موارد می توان برای کاهش درد از کرم های موضعی بی حسی در محل تزریق استفاده کرد.

در روش کربوکسی تراپی مو و پوست، به صورت سرپایی و بدون نیاز به بیهوشی در مطب قابل انجام است. تعداد جلسات توصیه شد حداقل 10 جلسه می باشد تا نتایج اولیه ظاهر شود و در ادامه می توان هر 6 ماه تکرار شود. فاصله بین جلسات 7 روز می باشد.

نحوه عملکرد کربوکسی تراپی مو و پوست

در کربوکسی تراپی پوست و مو تزریق گاز دی اکسید کربن به محل مورد درمان موجب می شود تا با افزایش تجمع دی اکسید کربن در محل PH محیط کاهش یابد(اسیدی شود). همچنین با ایجاد زنجیره واکنش های زیستی موجب ایجاد استرس اکسیداتیو در محیط و در نتیجه فعال سازی مکانیسم های ترمیمی درمحل شود. این مکانیسم ها شامل گشاد شدن عروق، تجمع گلبول های قرمز در محل برای تخلیه دی اکسید کربن و اکسیژن رسانی بیشتر و همچنین تحریک سیستم عروقی برای تکثیر بیشتر در بافت مورد نظر می باشد.

آیا این روش ایمن می باشد؟

گاز دی اکسید کربن به طور طبیعی در بدن ما تولید می شود و توسط گلبول های قرمز به ریه ها منتقل شده و در آنجا با اکسیژن تعویض می شود و این چرخه در تمام طول عمر ما ادامه دارد. در مطالعات انجام شده تا کنون عوارض جدی و آسیب های پایدار مرتبط با این روش مشاهده نشده است.

مزایا و معایب کربوکسی تراپی پوست و مو

مزایا

  • مدت زمان انجام این روش کوتاه است و بعد از انجام می توان بلافاصله به محل کار باز گشت.
  • کربوکسی تراپی از دی اکسید کربن استفاده می کند که به صورت طبیعی در بدن ساخته می شود و به راحتی قابلیت جذب و دفع دارد.
  • کربوکسی تراپی می تواند مشکلات خاص پوست و زیبایی که درمان های محدودی برای ان وجود دارد را به خوبی تحت درمان قرار دهد مانند: تیرگی دور چشم، خطوط پوستی ناشی از حاملگی، سلولیت

معایب

  • این روش نیاز به جلسات متعدد دارد و برای برخی افراد این مساله از نظر مالی و زمانی ناخوشایند می باشد.
  • این روش به صورت دائمی نمی باشد و پس از 6 ماه نیاز به ترمیم و تکرار می باشد.
  • با وجود قدمت بالای انجام این روش در اروپا این روش همچنان مورد تایید سازمان FDA امریکا نمی باشد و نیاز به مطلعات بیشتری در این رابطه وجود دارد.

#کربوکسی تراپی پوست #کربوکسی تراپی مو