درمان تیرگی پوست یا درمان پیگمانتاسیون (علت و رفع تیرگی پوست)

تیرگی پوست یا هایپر پیگمانتاسیون

برای درمان تیرگی پوست باید ابتدا باید علت پیدایش آن را بدانیم . هایپر پیگمانتاسیون یا تیرگی پوست تغییر رنگ نواحی از پوست نسبت به نواحی اطراف میگویند. معمولا این تغییر رنگ بی خطر است ولی بخاطر نا همسان بودن پوست از نظر زیبایی برای افراد نگرانی هایی را ایجاد میکند.

این نواحی تیره رنگ در صورت، گردن، دستها و سایر نقاطی که به طور منظم افتاب میخورد دچار تیرگی پوست می شود. این اختلال در همه پوست ها ممکن است ایجاد شود اما در تیپ پوستی 4 تا 6 که تیره تر هستند احتمال بیشتری دارد.

ملانین چیست ؟

دلیل تیرگی پوست ساخته شدن مولکول رنگی بنام ملانین است. این رنگدانه توسط نوعی از سلول های پوست به نام ملانوسیت ساخته می شود.

سپس در لایه های بالای پوست (اپیدرمیس) یا در لایه های پایین تر ( درمیس) ذخیره میشود. هرچه این رنگدانه ها در لایه های پایین تر ذخیره شود درمان آن سخت تر است.

علت هایپر پیگمانتاسیون

  • تیرگی پوست بعد از التهاب (PIH)

این مشکل پوستی در همه انواع بیماری هایی که باعث شروع التهاب در پوست شود بوجود می آید. اگزما، آکنه، پسوریازییس، گزش حشرات و .... همگی می توانند زمینه شروع التهاب پوستی باشد که در آینده تبدیل به PIH  شوند.

پس از برطرف شدن التهاب اولیه یک لکه قرمز یا قهوه ی و یا حتی سیاه رنگ برای مدت ها باقی می ماند.

توجه داشته باشید لیزر ها، لایه برداری های شیمیایی، پلاسما پن، و بسیاری از درمانهایی مورد استفاده در زیبایی می تواند باعث شروع PIHشود.

پزشک شما باید این نکته را به شما یاد آوری کند و راه های جلوگیری و رفع تیرگی پوست را در نظر داشته باشد.

  • ملاسما

نوعی از تیرگی پوست به صورت یک ناحیه با مرز های نامشخص و معمولا به دنبال مشکلات و تغییرات هورمونی که بیشتر در خانم ها دیده میشود.

این تغییر رنگ به دنبال تغییرات هورمونی ناشی از سیکل قائدگی، حاملگی، مشکلات تیروئیدی، لوپوس ویا استرس شدید بوجود می آید.

درمان تیرگی پوست از نوع ملاسما بسیار سخت به درمان پاسخ می دهد و در برخی موارد قابل درمان نمی باشد.  دربرخی موارد لکه ها ناشی از قرص های هورمونی نیز می تواند باشد.

  • لکه های  ناشی از آفتاب و افزایش سن

اشعه فرا بنفش خورشید می تواند باعث ایجاد لکه های ناشی از آفتاب به نام لنتیگو شود. گاه با افزای سن این لکه ها در اثر سالها آسیب به پوست صورت و دستها ایجاد می شود.

این لکه ها قوه ای رنگ با شدت های مختلف و اشکال متنوعی ایجاد می شود. به نظر می رشد رنگ نور طیف آبی که توسط بسیار ی از صفحه های نمایشگر ایجاد می شوند هم در تشدید لکه ها موثر است.

 

تیرگی پوست - پیگمانتاسیون - درمان تیرگی پوست

رفع و درمان تیرگی پوست

موثر ترین درمان تیرگی پوست معمولا با افزایش گردش سلولی و ایجاد پوست جدید باعث محو شدن لکه ها می شوند. در ادامه به معرفی این درمانها می پردازیم

درمان با میکرودرم ابریژن (لایه برداری مکانیکی)

این روش کم تهاجمی با استفاده از مکش پوست و پاشش پودر مخصوص به محل سلولهای مرده سطحی پوست را از پوست جدا می کند و اجازه تولید سلولهای جدید را به پوست می دهد.

پوست جدید رنگدانه های تولید شده را به بالا هل می دهد و به مرور زمان لکه از روی پوست محو می شود. این روش دوره مراقب کوتاهی دارد و بدون بی حسی انجام می شود. برای نتیجه گیری بهتر نیاز به تکرار جلسات است.

درمان تیرگی پوست یا درمان پیگمانتاسیون-میکرودرم

درمان تیرگی پوست با لایه بردای شیمیایی

یکی از بهترین درمانهای مورد استفاده برای رفع تیرگی پوست می باشد. پزشک شما از طیف وسیعی از اسید های مخصوص برای لایه برداری از سطح پوست استفاده می کند.

این لایه برداری میتواند سطحی، متوسط و عمیق باشد تا رنگدانه ها را در لایه های مختلف مورد هدف قرار دهد. دوره مراقبت بعد از عمل کوتاه است و گاه نیاز به تکرار دارد.

درمان تیرگی پوست یا درمان پیگمانتاسیون-لایه برداری

درمان با لایه برداری با لیزر

از پرطرفدار ترین روش های درمان تیرگی پوست در کلینک های پوست است که با تخریب کنترل شده لایه سطحی پوست، مکانیسم های ترمیمی و ساخت کلاژن را فعال می کند.

در این حین با تولید سلولهای پوستی جدید رنگدانه ای ملانین به بالا هل داده می شود و بسیاری از آنها در طی چند جلسه از سطح پوست محو می شود.

درمان پیگمانتاسیون با لیزر آی پی ال (IPL)

با فرستادن طیفی از نور مرئی به داخل پوست فقط رنگدانه ها را هدف قرار می دهد و با گرم کردن این رنگدانه ها باعث متلاشی شدن آنها می شود.

ر ادامه سیستم ایمنی بدن این رنگدانه ای متلاشی شده را از داخل پوست حذف می کند. این روش نیاز به تکرار دارد و در فواصل 3 الی 4 هفته یک بار توصیه می شود. استفاده از این لیزرها برای پوست های سبزه و رنگین پوستان ممنوع است.

درمان های موضعی تیرگی پوست

رفع تیرگی پوست با نیاسین آمید

محلول ها ویا کرم های حاوی این فرم از ویتامین B3 می تواند تاثیر به سزایی برای جلوگیری از لکه های جدید در پوست داشته باشد.

این ماده از تولید رنگدانه توسط ملانوسیت ها جلوگیری می کند. توجه داشته باشید باید این ترکیب در طولانی مدت مصرف شود تا اثرات ظاهر شود

آزلائیک اسید و ویتامین C: هردو این ترکیبات در بسیاری از کرم ها و محصولات ضد لک یافته می شود یان محصولات با مهار آنزیم تیروزیناز می تواند باعث جلوگیری از تولید ملانین شود.

توصیه می شود محصولات حاوی ویتامین سی به دلیل خاصیت جوانسازی و آنتی اکسیدانی آن در تمام روتین های پوستی قرار داشته باشد.

درمان تیرگی پوست -درمان پیگمانتاسیون با نیاسینامید

درمان تیرگی پوست با آلفاهیدروکسی اسید

ترکیبات حاوی گلایکولیک اسید و لاکتیک اسید با خواص لایه برداری خود می توانند به مرور زمان باعث محو شدن لکه های پوستی شوند.

این ترکیبات در لایه برداری شیمیای توسط درمانگر و در منزل در محصولات مراقبت پوستی خانگی به شکل کرم یا ژل عرضه می شود.

برای جلوگیری از حساسیت پوستی لازم است نحوه صحیح استفاده توسط پزشک آموزش داده شود و در طول دوره درمان از مرطوب کننده و ضد آفتاب استفاده شود.

آلفاهیدروکسی اسید برای درمان تیرگی پوست یا درمان پیگمانتاسیون

رفع تیرگی پوست با هیدروکینون

این ترکیب با مهار کردن مسیر تولید رنگدانه های ملانین توسط سلولهای پوستی می تواند به عنوان یک ترکیب موثر در درمان لک درنظر گرفته شود.

ممکن است این ترکیب باعث حساسیت پوستی و خشکی شود بنابراین تجویز این ترکیب حتما باید توسط پزشک باشد.

رفع پیگمانتاسیون با ضد آفتاب

این محصولات توانایی از بین بردن لکه ها را ندارند اما جزئی از تمامی درمان های ذکر شده در بالا است. ضد آفتاب برای جلوگیری از لکه های جدی