درمان افتادگی پلک چیست و تفاوت آن افتادگی پوست پلک

افتادگی پلک چیست

برای درمان افتادگی پلک باید بدانیم که بلفاروپتوزیز (Blepharoptosis) یا افتادگی پلک چیست ؟ به وضعیتی میگویند که در آن موقعیت قرار گیری پلک های بالایی در خطی پایین تر از وضعیت عادی در هنگام نگاه به روبرو می باشد. از نظر پزشکی به طور طبیعی لبه پلک فوقانی 1.5 میلیمتر پایین تر از لبه بالایی قرنیه چشم می باشد. در صورت پایین آمدن بیش از این مقدار میدان دید (visual field) تحت تاثیر قرار می گیرد، که در بلند مدت باعث آسیب به بینایی فرد می شود.

علت افتادگی پلک

علت افتادگی پلک چیست؟ می تواند به صورت مادرزادی و اکتسابی باشد. این علل می تواند شامل آسیب عصبی، آسیب عضلانی، آسیب مکانیکی و تروما، آسیب به بافت نرم زیر پوست باشد. در نهایت هر کدام از این عوامل باعث اختلال درعملکرد عضلات بالا کشنده پلک می شوند. دو عضله به صورت جدا این وظیفه را انجام می دهند.

ممکن بعضی افراد سودو پتوزیس یا افتادگی کاذب داشته باشند که نیاز به بررسی بیشتر توسط پزشک دارد.

درمان افتادگی پلک چیست

آیا افتادگی پلک به جنسیت و یا نژاد افراد ربطی دارد؟

جنسیت و نژاد افراد در ایجاد این وضعیت تاثیری ندارند. اما این عارضه اکتسابی با افزایش سن احمال وقوع بیشتری دارد.

 

مقالات مرتبط

علت و درمان سیاهی دور چشم

راهای تشخیص افتادگی پلک چیست؟

به طور کلی تشخیص این مشکل به صورت بالینی است و نیاز به معاینه دقیق توسط پزشک دارد. بیشتر بیماران در هنگام مراجعه شکایت از سنگینی پلک و غیر قرینه بودن پلک ها دارند. همچنین ظاهر خسته صورت و بخصوص چشم ها از شایعترین شکایات این افراد است.

پزشک شما معمولا معاینات کلی برای بررسی قدرت عضلات و توانایی سیستم عصبی شما می کند همچنین بررسی هایی مانند حدت بینایی و میدان دید نیز انجام می شود. در مواردی هم ممکن است پزشک به دلیل نیاز به بررسی آزمایشگاهی درخواست آزمایش خون کند.

راه های درمان افتادگی پلک

گزینه اول برای درمان افتادگی پلک معمولا جراحی یا بلفاروپلاستی می باشد. در مواردی که بتوان با تغییر در طول عضلات بالا کشنده و یا اصلاح وضعیت کره چشم، این عارضه را برطرف کرد جراحی بهترین اقدام است. همچنین در مواردی که سنگینی پلک ماننده توده ها و یا تومور ها، پوست اضافه یا درمو شالازی، یا بیرون زدگی چربی باعث سنگین شدن پلک و افتادگی شوند اقدامات جراحی بیشترین نتیجه را دارد.

در مواردی که افتادگی بخاطر بیماری عصبی_عضلانی مانند میاستنی گراویس باشد، درمان دارویی نیز موثر می باشد

درمان افتادگی پلک چیست

تفاوت افتادگی پلک با افتادگی پوست پلک

درماتو شالازی یا افتادگی پوست پلک (Dermatochalasis) یکی از مشکلات شایعی است که افراد زیادی را درگیر می کند. در این مورد پوست بیش از حد رشد می کند و درچار چین خوردگی و شلی بیش از حد در ناحیه پشت پلک می شود. این مشکل می تواند در هر دو پلک فوقانی و تحتانی ایجاد شود. تشخیص این مشکل توسط پزشک و با معاینه بیمار صورت میگیرد.

دلایل ایجاد افتادگی پوست پلک

دلیل ایجاد افتادگی پلک چیست ؟پیری پوست دور پلک چه به دلایل درونی و چه بیرونی مهمترین علت افتادگی پوست است. با افزایش سن، بافت همبند توانایی حفظ قوام و انعطاف پوستی را ازدست می دهد. این تغییرات باعث می شود، تحت تاثیر جاذبه زمین این افتادگی سرعت یابد. کاهش قدرت بافت همبند همچنین باعث کاهش مقاومت بافت های نگهدارنده چربی پشت پلک می شود و حالت بیرون زدگی و تورم چربی نیز به موارد قبلی اضافه می گردد.

عوامل درونی موثر در افتادگی پوست پلک

  • ژنتیک به عنوان مهمترین عامل در افرادی که سابقه خانوادگی این بیماری را دارند.
  • بیماری های زمینه ای بافت نرم
  • بیماری چشمی ناشی از مشکلات تیروئید
  • بیماری التهابی پلک (بلفاروشالازی)
  • جنس مذکر
  • پوست روشن

عوامل بیرونی موثر در افتادگی پوست پلک

  • سیگار
  • سابقه جراحی در ناحیه پلک و چشم
  • سابقه تروما و آسیب به پلک
  • سابقه آسیب به اعصاب صورت

آیا شلی پوست باعث افتادگی پلک می شود؟

بله، یکی از دلایل افتادگی پلک (پتوزیس) افزایش وزن پلک بالایی بخاطر پوست شل و زیاد و تجمع بافت چربی در زیر پوست پلک فوقانی است.  

درمان افتادگی پوست پلک

همانند افتادگی پلک در این بیماری نیز عمل جراحی بلفاروپلاستی موثرترین روش درمانی می باشد. برای توضیحات بیشتر به قسمت خدمات وب سایت مراجعه فرمایید.

استفاده از کرم ها و سرم های دور چشم توصیه شده توسط پزشک در موارد خفیف و بدون زمینه ژنتیکی می تواند سرعت پیشرفت این بیماری را کم کند.

در صورت ایجاد افتادگی پوست درمان دارویی خوراکی در این مورد موثر نیست.

 

 

#درمان افتادگی پلک #افتادگی پلک چیست