میکرودرم ابریژن چیست و مراقبت بعد از میکرودرم چگونه است

میکرودرم ابریژن چیست

میکرودرم ابریژن چیست ؟ موارد استفاده از میکرودرم ابریژن چیست ؟ آیا مراقبت بعد از میکرودرم ابریژن الزامی است ؟ این ها سوالاتی است که بعد از شنیدن کلمه "میکرودرم" در ذهن ما نقش می بندد و ما سعی کردیم در این مقاله به تمامی این سوالات پاسخ دهیم.

به وسیله میکرودرم ابریژن، یک لایه برداری خفیف از سطح پوست انجام می شود و همزمان سیستم وکیوم دستگاه، پوست های مرده و لایه برداری شده را از روی پوست پاکسازی می کند. این روش کاملا سرپایی بوده و می توان در مدت کوتاهی با یا بدون انجام بی حسی موضعی آن را انجام داد. از دیگر مزایای این روش بازگشت پوست به حالت عادی خود در مدت زمان کوتاه می باشد.

موارد استفاده از میکرودرم ابریژن چیست

کاربرد های زیادی برای این روش در علم زیبایی در نظر گرفته شده است و در صورت تشخیص صحیح و استفاده بجا می توان در مشکلات پوستی متعددی از آن استفاده کرد.

 • از بین بردن لکه های ناشی از آفتاب
 • از بین بردن لکه های ناشی از بالا رفتن سن
 • از بین بردن لکه های ناشی از اسکار آکنه
 • برطرف کردن چین و چروک های سطحی
 • صاف و یکدست کردن سطج پوست

نتیجه استفاده از این روش پوستی روشن تر با ظاهری یک دست تر می باشد. استفاده از این روش می تواند نفوذ سایر محصولات مراقبتی پوستی مانند کرم ها و سرم های پوستی را افزایش دهد و به جذب بهتر این موارد کمک کند.

این روش به چه صورتی انجام می شود؟

میکرودرم ابریژن چیست وچگونه انجام می شود؟ ابتدا پوست شما باید پاکسازی شود در صورتی که آرایش یا کرم ضد آفتاب دارید باید ناحیه مورد درمان شستشو شود. در مرحله بعد ممکن است درمانگر شما از بخار سرد و یا یک حوله گرم برای مرطوب کردن پوست و بازکردن منافذ پوستی استفاده کند.

در مرحله بعد بوسیله قلم مخصوص دستگاه که دو سر پیچ متفاوت دارد فرایند لایه برداری و پاکسازی انجام می شود. هرکدام از این سرپیج ها کاربرد مخصوص خود را دارد و به تشخیص پزشک و یا درمانگر شما انتخاب می شود.

 • سرپیچ مخصوص کریستال

سرپیج کریستال با پخش کردن پودر مخصوص (اکسید آلومینیم) به سطح پوست باعث ایجاد خراش و ساییدگی خفیف می شود و لایه برداری انجام می شود

 • سرپیچ مخصوص الماسه

سرپیج مخصوص الماسه با ایجاد خراش و ساییدگی مستقیم توسط پودر اسماسه ای که در نوک خود سرپیج می باشد می تواند لایه برداری را انجام دهد.

بعضی از پزشکان بر این باورند استفاده از سرپیچ الماسه باعث خشکی و قرمزی پوست کمتری میشود. در هر صورت بعد از انجام این عمل مقداری خشکی پوست و قرمزی طبیعی می باشد. در نهایت درمانگر شما مقداری مرطوب کننده و سپس ضد آفتاب بر روی پوست شما قرار می دهد.

مراقبت بعد از میکرودرم ابریژن

برای مراقبت بعد از میکرودرم ابریژن، به مدت یک شب از شستشوی پوست خود با آب خود داری کنید. ( به منظور جلوگیری از ریسک عفونت پوستی)

محافظت جدی در برابر آفتاب، توجه داشته باشید در بسیاری از افراد قرار گرفتن در معرض نور خورشید بعد از آسیب پوستی می تواند منجر به ایجاد لک پوستی شود.( برای مثال ضد آفتاب، کلاه لبه دار و ...)

استفاده منظم از مرطوب کننده، با توجه به اینکه قسمت بالایی پوست شما برداشت شده و پوست دچار خراشیدگی شده لازم است رطوبت پوست به نحو احسن حفظ شود. استفاده از یک مرطوب کننده ملایم غیر روغنی توصیه می شود.

دوری از محصولات لایه بردار شیمیایی برای حداقل یک هفته، توصیه می شود. برای جلوگیری از قرمزی و حساسیت از محصولاتی که حاوی اسید های AHA و BHA و یا رتینوئید ها، کرم بنزوییل پروکساید و کرم ویتامین سی دوری کنید.

آیا میکرودرم ابریژن روشی ایمن می باشد؟

با توجه به مطالعات انجام شده در سال 2016 این روش درمانی هم ایمن می باشد و هم اثر گذاری اثبات شده ای در افزایش کلاژن پوستی دارد. پودر اکسید آلومینیوم استفاده شده در این روش از نظر پزشکی غیر سمی می باشد و در صورت بلعیده شدن و یا تنفس خطری برای بدن انسان بوجود نمی آورد. توصیه می شود حین انجام این عمل هم درمانگر و هم بیمار از عینک استفاده کنند تا از ورود پودر به چشم ها و ایجاد قرمزی و حساسیت جلوگیری شود.

مزایا و معایب انجام میکرودرم ابریژن چیست؟

مزایا میکرودرم

 • زمان کوتاه انجام این روش به طور معممول کمتر از یک ساعت
 • نتایج این روش در کوتاه مدت مشخص می شود. می توانید در کمتر از یک هفته شاهد صاف شدن و روشن شدن پوست خود باشید.
 • این روش ایمن و سرپایی می باشد و نیاز به بیهوشی و یا بی حسی عمیق نمی باشد.
 • هم برای آقایان و هم خانم ها با کیفیت پوست مختلف و رنگ پوست متفاوت قابل انجام و ایمن باشد.

معایب میکرودرم

 • معمولا تغییرات در هر جلسه ملایم و خفیف می باشد. توجه داشته باشید برای دستیابی به نتیجه قابل توجه نیاز به بیش از یک جلسه درمان دارید.
 • عوارض جانبی معمولا نادر می باشد اما باید انتظار چند روز قرمزی و حساسیت و حتی التهاب خفیف پوستی داشته باشید.

#میکرودرم ابریژن چیست #مراقبت بعد از میکرودرم ابریژن